Fråga: Hej. Börjar känna mig tjatig, men måste kontrollera att jag inte missuppfattade en uppgift om vilken växellådsolja i ILO G50 det skall vara. Vet att det är sagt SAE 20 resp, SAE 30. Men har för mig att jag läste att det funkar med SAE 80.
Hade det på hyllan så det har jag pytsat i. Kontrollerade nivån med vid den ”skumma” skruven. Orsaken att jag undrade över den var att den är snedvinklad så tankarna ledes åt fel håll (nu vet Du varför jag frågade om den skruvens självklara funktion, skämdes lite:)
Hälsningar Peter
Svar: Frågan är intressant eftersom det råder en hel del missförstånd när det gäller viskositeten på oljor. Generellt så är det så att ett högre SAE-tal innebär en tjockare olja och omvänt.
Men fordonsoljor är uppdelade i flera typer och två av dessa är motoroljor respektive transmissionsoljor (växellådsoljor). För att man inte ska hälla fel oljetyp i en motor eller växellåda har man valt att göra så här: Motoroljor finns från SAE 0 till SAE 70 och transmissionsoljor finns från SAE 75 till SAE 140 (extremare oljor finns).
Inom respektive grupp så är det lätt att se vilken olja som är tunn eller tjock, men när man jämför oljetyperna med varandra blir det lite förvirrande. Om vi tar SAE 30 och SAE 80 så bör ju SAE 80 vara betydligt tjockare än SAE 30. Men det resonemanget fungerar inte mellan dessa oljor då den ena är en motorolja (SAE 30) och den andra är en transmissionsolja (SAE 80). Det blir som att jämföra äpplen och päron.
Tittar vi i tabellen nedan så ser vi hur viskositeten är för motor- och transmissionsoljor när man ställer dem mot varandra. En SAE 30-olja är faktiskt aningen tjockare än en SAE 80-olja. Låter lite snurrigt, men det är ju som sagt två helt olika typer av oljor man jämför.
Så en SAE 80-olja ersätter en SAE 30-olja när vi pratar om viskositeten. Men det finns en sak till som är viktig och det är additiven (tillsatserna). Transmissionsoljor innehåller slitage- och friktionsnedsättande additiv och dessa kan angripa gulmetaller (bronsbussningar) samt plastremmar. Ett ”mått” på additiven är ett GL-nummer som finns på transmissionsoljor och här gäller, ju högre nummer, desto mer additiv.
En GL1-olja är ”snäll” och skadar inte remmar och bussningar – perfekt för en ILO Piano. GL4 är ett gränsfall och nästa steg GL5 ska man bara använda i högbelastade transmissioner såsom hypoidväxlar. Det är dubbelt så mycket additiv i GL5 jämfört med GL4.
Jim Lundberg





