Fråga: Hej, Jag håller just nu på att renovera motorn till min Husqvarna 120 cc. Jag har delat motorn och bytt packboxar samt sett till så att växellådan och dess komponenter ser fint ut. Det gjorde det och jag satte tillbaks allt så som det satt innan problemet är dock att jag inte har lyckats få motorcykeln att lägga in någon växel.
Har jag monterat ihop det fel? Kan ni ge mig en utförlig förklaring för att montera växellåda, växel och koppling för att jag ska kunna få det att fungera då eran Stora Tvåtaktsboken del 1 är slutsåld överallt så jag kan ej beställa den för att kunna se där hur man gör.
Hampus Esselius
Svar: Det är svårt att säga vad som gått fel, men det lutar åt att det är något med växelgaffeln och de drev den påverkar. På bilderna ser du hur det ska sitta ihop. Angående Stora Tvåtaktsboken, del 1 så pågår förhandlingar om ett nytryck.
Så fort vi får besked kommer det ut på här på hemsidan och i papperstidningen. Men kolla med ditt bibliotek. Boken finns på många bibliotek för utlåning och i flera fall kan man beställa hem den till sitt lokala bibliotek.
Jim Lundberg






