Fler frågor om NV-JB från 1949

Fråga: Hallå. Jag er om ursäkt för att jag terroriserar med frågor. Jag försöker få fart på en gammal NV-JB 128 från 1949. Nu är det två saker som får mig att klia mitt huvud.

Moment-ankaret till frambromsen glappar mer är betänkligt mot gaffelbenet. Jag funderar på att klippa till en gummibit från ett gammalt däck eller liknande och klämma fast för att få det mera stadigt. Ska det vara så eller saknar jag något original gummibit eller annan typ av ”bussning”?

Mitt andra huvudbry är gashandtaget, jag är helt enkelt för kornad för att förstå hur det fungerar. Jag börjar överväga att montera ett mer konventionellt gashandtag, men det vore ju lite av ett nederlag… Går det att hyggligt enkelt förklara hur det sitter ihop?

Jag har försökt få tag i Stora Tvåtaktsboken del 1, kan ju vara så att svaret på många frågor som jag ställs inför finns i den. Men den är ju slut överallt, kommer den att ges ut igen?

Mvh

Hampus

 

Svar: När jag tittar på din bild på framgaffeln så ser det ut som det ska – med ett undantag. Bromsskölden/hjulet ska ut längre mot högra gaffelbenet så att momentfästet för bromskölden ligger mot gaffelbenet. Det blir alltid någon millimeter glapp här, men på din ser det ut att vara över en centimeter (A på bilden). Om man vill kan man lägga in en tunn remsa av gummiduk mellan sköld och gaffelben – mest för att det ska vara glappfritt. Men först måste skölden närmare benet.

När det gäller ditt gashandtag med en invändig stång så är det inte den typen som är med i Nymans reservdelskatalog från 1950 för NV-JB. Enklast är att hänga på ett konventionellt handtag. Jag vet inte om ditt nuvarande gashandtag kan vara en modifiering av en tidigare ägare eller om det kan ha suttit fabriksmonterat på väldigt tidiga modeller. Gamla hojar är ofta föremål för ombyggnader och reparationer med alla möjliga delar som råkat funnits tillhanda.

Vi håller på med en diskussion inom förlaget om ett nytryck av del 1 av Stora Tvåtaktsboken, men i skrivande stund är inget beslut fattat vad jag vet.

Jim Lundberg

Fler frågor om NV-JB från 1949
Den här typen av invändigt gashandtag finns inte i NV:s reservdelskatalog från 1950.

Rulla till toppen