Treväxlad Sachsmotor som tappat gnistan

Fråga: Ingen gnista till tändstift eller brytare på treväxlad Sachsmotor. Ny tändspole och svänghjul är ditsatt och fastlödd. Fortfarande ingen gnista. Vilka lösningar kan finnas?

Caj Stigson

Svar: Det kan vara kondensatorn som är defekt. Men kolla så att ingen kabel ligger i kläm. Testa med att lossa den svarta kabeln från motorn. Om gnistan kommer då är det kortslutning mot jord (ramen) mellan resten av kabeln upp till styret – eller i själva omkopplaren där dödarknappen sitter.

Fjädern till brytarkontaktens rörliga arm sitter monterad med några fiberbrickor och här förekommer det att delarna sitter fel så fjädern jordas. Kolla även att brytarnas kontakter är rena och fria från olja och sot.

Jim Lundberg

Brytarfjädern isoleras från jord med tre fiberbrickor men ibland saknas den lilla brickan inne i hålet och då kan det lätt bli överslag mot jord = ingen gnista.
Rulla till toppen