Fråga: Har en Honda MT5 med ett problem som jag aldrig råkat ut för under 60 års mekande. Den har 60 graders eftertändning. Problemet är elektriskt, inte mekaniskt. Har bytt samtliga elkomponenter, inklusive två svänghjul, alltid samma försening. Skulle det kanske kunna vara tändspolen trots att även den är ny?
Jan Nilsson
Svar: En mopedmotor ska tända cirka 20-25 grader före övre dödläget. Om din motor tänder 60 grader efter övre dödläget är något rejält fel. Det är inget elektriskt fel då det inte förekommer någon fördröjning i tändspolen eller komponenterna runt denna. Gnistan kommer i exakt det ögonblick som brytarkontakterna öppnar – eller då en givare skickar en signal till en CDI-box.
Kolla så att inte vevaxeltappen på svänghjulssidan har vridit sig i vevskivan. Är det rätt typ av svänghjul till den aktuella motorn? En bekant höll på att kicka ihjäl sig på en nyrenoverad Sachsmotor som vägrade starta trots en stark gnista. I hans fall visade sig att han hade ett svänghjul som var avsett till en motor som hade motsatt rotationsriktning. Gnista fanns där men kom helt fel tidsmässigt.
Nu har jag inte skruvat men Honda MT5, men på motorer med vridbar tändplatta kan denna ibland monteras fel. Testa med att ta bort krysskilen till svänghjulet. Kilen ska bara styra upp hjulet så det hamna i rätt läge relativt vevaxeln/kolven. Det är själva konan på axeln som håller hjulet på plats under drift. Utan kil kan man ställa tändningen så gnistan kommer var som helt på ett vevaxelvarv.
Jim Lundberg




