Rätt svänghjul till Zweirad Union/Victoria EM 50

De flesta av de stora mopedtillverkarna hade i stort sett identiska tändsystem från Bosch och Stefa på sina motorer under 60- och 70-talet. Skillnaden bestod vanligtvis i att vissa motorer hade kylfläkt. Sachs har tre gängade hål för sina fläktar, Puch hade fyra gängade hål, och Zündapp, med flera, saknade hål då dessa motorer inte hade fläktkylning. Därför kan man ofta ta ett svänghjul från en Sachs och sätta på en Zündapp och ett svänghjul från en Puch på en Zweirad Union eller Husqvarna Flinta – eller omvänt. Men rotationsriktningen på hjulen måste vara densamma.

Fråga: Hej, har en Fram King Solifer med Zweirad Union motor. Vilket svänghjul ska det vara på den?

Mvh

Håkan

Svar: Jag ska inte svära på det men jag har för mig att det är samma sorts Boschsvänghjul på Sachs, Puch, Zündapp och Zweirad Union med ett litet undantag: Svänghjulet på en Sachs har tre gängade hål för en kylfläkt, Puch har fyra hål av samma anledning och Zündapp har inga hål alls då de svensksålda Zündappmopederna inte hade fläktkylning. Däremot har dessa hjul olika artikelnummer just på grund av dessa skruvhål.

Men när det gäller resten av svänghjulens mått så bör de vara lika. På 1960- och 70-talet var det i stort sett standard på tändsystemen på många mopedfabrikat med Boschsystem och även svenska Stefa var med på tåget. Rotationsriktningen är oftast samma på dessa hjul vilket är en förutsättning.

Jag har en Husqvarna Flintamotor med ett Sachssvänghjul där resten av tändsystemet är från Stefa (och kanske lite Bosch).

Låna ett svänghjul från något av de tidigare nämnda mopederna och testa. Zweiradmotorn har inte alltid en krysskil i vevaxeln och när man ska ställa tändningen på dessa gör man så här:

Ta loss svänghjulet och ställ kolven i tändläget, vilket är 2,0 – 2,2 mm före övre dödläget på denna motor. Trä på svänghjulet på vevaxeln men tryck inte fast det så hår att vevaxeln vill snurra med. Vrid nu svänghjulet i rotationsriktningen tills brytarna precis ska till att öppna.

Stanna där och ge svänghjulet en smäll inåt så det fastnar på vevaxelns kona och dra fast muttern som håller hjulet. Dra sen runt motorn ett varv och kolla att det blev rätt.

Jim Lundberg

Bild på typskylten på Håkans motor. Tyvärr så framgår det inte i reservdelslistan till Zweirad-motorn vilket reservdelsnummer som svänghjulet har, men det finns många andra som passar rakt av och gör samma jobb.

Läs mer om Zweirad Union (Victoria EM 50) här:

Rulla till toppen