Annat insug till Monark Monarped

Fråga: Hej. Jag har en Monark Monarped från 1952. Här behöver jag tips med insuget. Just nu är de ett insug med ytterdiameter på 12 mm. Jag har fått byta förgasare till 15 mm och har svarvat till en plugg. Nu vill jag ha ett insugningsrör i 15mm från cylinder bort till förgasaren. Finns det något som kan funka eller får man tillverka ett eget. Om så är fallet. hur gör man?

Mattias Hellmansson

Svar: Monark Monarped (kom först 1953) har en ILO FP 50-motor som i sverigeversion har ett smalt insugningsrör som är cirka 8 mm invändigt. Detta rör är strypningen på denna motor och cylinderns insug är runt 14 mm.

ILO FP 50 i tysk originalversion hade en 11 mm förgasare och ett insugningsrör med en innerdiameter på ca 11 mm. Effekten var då 1,5 hk/4800 varv/min. Större insugningsrör än 11 mm invändigt till denna motor hittar man nog inte och då får man nog tillverka ett eget.

Jim Lundberg

Monarkbroschyr från 1953.

Läs mer om insug till ILO FP 50 här:

Rulla till toppen