
Fråga: Hej Jim. Jag kommer att få ett mellanrum mellan packbox och lagerbana för utgående axel på ca 0,3 mm på min Sachs 98cc (se bild). Kan det vara så eller ska man fylla ut med Shims? På denna motor måste man montera packboxen innan man sätter tillbaka lagerbanan. Jag ska limma boxen med Loctite 638 enligt din rekommendation.
Klarar det värmen när man värmer upp blocket? Nu när jag byter till packboxar så har du nämnt att man kan köra med tunnare olja/fett än original oljefett. Vad rekommenderar du, tunnare olje/fettblandning eller en tjockare motorolja? Vad i så fall?
Stefan Larsson
Svar: Det ska faktiskt vara ett visst avstånd mellan lager och packbox så det ser bara bra ut enligt din skiss. Lagret (eller ett shims) ska inte ligga och skava mot sidan av en packbox. Du behöver inte specifikt inte använda Loctite 638 om du inte råkar ha det i gömmorna. Det går lika bra med någon form av gänglåsning för att fixera packboxen som ska avfettas först och gärna ruggas upp lite med ett slippapper på utsidan så limmet fäster bättre.
De flesta gänglåsningar klarar uppåt 120 grader, men bara när de härdat klart. Om man värmer dessa lim innan de härdat så finns risken att de ”dör” och kommer inte att härda. Om du ska värma blocket vid montering av lagret bör du låta den limmade packboxen sitta där ett dygn innan uppvärmning.
Ett flytande fett kan man blanda till själv genom att vispa ihop transmissions- eller motorolja med konsistensfett till en viskositet som blir så att blandningen sakta kan rinna vid rumstemperatur. Ett slappare alternativ är att hälla i växelhusolja till utombordsmotorer vilken brukar vara trögflytande.
Jim Lundberg




