Fråga: Hej. Har en MCB standard 1279-1. Den fotmanövrerade ”armen” har gått av, har tyvärr inte den avbrutna delen, ”svängen” för foten. Letar efter en arm, eller hel brygga, svårt. Tänkte om det går att svetsa på och forma delen som saknas, svetsmetod och vilket material den kan var gjord av, aluminium/magnesium? Har Du något tips?
Tacksam för förslag.
Vänliga hälsningar
Peter Köping
Svar: MCB 1279-1 har en fotväxelmanövrerad, tvåväxlad Sachsmotor. Bromspedalerna på MCB:s mopeder brukar vara av stål men vad växelpedalen är tillverkad av kan man ju lätt konstatera med en magnet. Aluminium är ju omagnetiskt. Denna metall går att löda med ren zink eller med någon av de aluminiumlod som finns på marknaden, men det krävs då att man gör en rejäl v-fog för att lodet ska nå igenom hela godset. Vid lödning kan man använda en vanlig gasolbrännare. Alternativet är att man TIG-svetsar.
Jag tror att denna typ av växelarrangemang är lite ovanlig och då kan det vara svårt med delar. Men kolla med exempelvis Rösebäckens Cykel och Motor om de kan ha delarna på hyllan. Fotpinnebryggan på MCB 1279-1 skiljer sig från exempelvis MCB 1279 och andra mopeder då 1279-1 har ett segment för växelpedalen som ska hålla vald växel i läge.
Jim Lundberg






