Dags för en höstrunda

Hösten är här med besked och med den kommer alla fina färger när träden slutar producera klorofyll och löven får gula och röda kulörer. Därför är en mopedtur på hösten väldigt trevlig om bara vädret är bra. Av någon anledning har min Zündapp KS 50 från 1970 blivit ”höstmopeden” när det ska köras lite längre så här års. Så även idag. Sen är det kul att stanna till lite då och då och ta en bild eller bara kika runt lite på stället. Den stora fördelen med en moped är att man hinner se en massa saker och att man tar sig fram överallt (nästan). Så här blev dagens höstrunda:

Höstmopeden klar för avfärd i det färggranna landskapet. Den blå lacken står i kontrast till de allt mer gulnande löven.
Men allt är inte färggrant på hösten. All säd på åkrarna är skördad och det som återstår är den harvade och bruna jorden.
Svamparna lyser väl upp en aning men denna trötta stackare verkar ha lagt sig för att sova.
Det är inte bara säd som skördas så här års. Här har ett gäng träd fallit för sågen.
Nackdelen med alla dessa färggranna löv är att de trillar av från träden och kan ge en rejält halkig körbana. Man får se upp lite när man kör en tvåhjuling – även om det råkar vara en långsam moped.
Här passeras en milstolpe – bokstavligen. Dessa sattes upp efter vägarna så resenärerna skulle veta hur långt de har färdats och hur långt det var till närmaste värdshus där man kanske tog en bit mat och vattnade sina hästar. Fast idag blev det bara en hästkraft.
En rolig sak när man kör planlöst i landskapet är alla roliga skyltar som kan dyka upp. Den här sitter i en skarp kurva. Är det månne därför det står Kroken på den lilla kuren?
Mera roligt. Här kan man tydligen dansa – men var är åkern? Och var är pottan?
Är det här man har den långsammaste uppkopplingen på bredbandet?
Skyltar kan även vara lite missvisande – särskilt för utländska turister. Nej, vi befinner oss inte i Dalarna utan strax söder om Uppsala.
Man hinner långt på en moped – här är vi i Danmark.
Heja Bajen! Fast det här är rätt långt från huvudstaden.
Håller man full gas på mopeden hinner man längre än man tror på en dagstur. Finland är vackert så här års! 🙂
Hemma igen efter en runda på cirka sju mil. Givetvis blev det lite burkbingo på vägen, men Zündappen med sitt centralstöd är inte den optimala burkbingomopeden. Man kan inte gärna parkera mopeden på vägen när en burk har siktats i diket och själva vägrenen lutar ofta utåt och består av grus vilket gör att mopeder med centralstöd gärna vill välta. Men dessa fyra dyrgripar kunde jag knipa utan att kliva av mopeden. Fem spänn in till bensinkassan!

Jim Lundberg

Rulla till toppen