Fråga: Vad är (var) färgbeteckningen på den metallicröda Monark M402 som fanns på årsmodell 1951?
Henrik Sandklef
Svar: Om man vill återskapa en viss kulör så måste man bryta till en likvärdig kulör baserad på rådande pigment och bindemedel. Gamla färgrecept går inte att använda då många av de kemikalier som användes då inte används längre.
Men har man bara ett bra färgprov att ta med till sin färghandlare så brukar de kunna ta fram en lack baserade på dagens pigment och bindemedel. Det gäller bara att hitta en lackyta som undgått påverkan från solljus, oljor och gummidetaljer.
Under bensintanken brukar man hitta välbevarad lack som man kan ha som referens. Men man bör rengöra denna lack noga med exempelvis lackrengöring (mild rubbing) eftersom tidens tand kan få ytan på lacken att oxidera och missfärgas.
Jim Lundberg

