Rätt längd på stötdämparna till Zündapp Combinette

Fråga: Hej. Har just köpt en moppe, en Zündapp Combinette 428 från 1962, tvåväxlad hand. Undrar över stötdämparna som sitter på, de verkar alldeles för långa, 310 mm. Detta gör att svingen sitter snett neråt. Det verkar snarare som ca 260 mm vore lagom.

Vet ni vilken längd det skall vara?

Lars-Ove Franzén

Svar: Jag har tyvärr inte hittat några uppgifter om hur långa stötdämparna ska vara på en Combinette, men efterföljaren, Zündapp KS 50 ska ha 310 mm långa stötdämpare. Det kan ju vara någon tidigare ägare som monterat sådana dämpare.

Tittar man på reklambilder (som den ovan från 1963) så ser man att ungefär halva däcket syns vid skärmkanten högst upp när mopeden står med bägge hjulen på marken. Att svingen lutar lite nedåt i bakkant är normalt, men det ska ju inte se ut som på en crossmotorcykel.

Om mer än halva däcket syns på din moped kan du dra ner den med ett spännband tills halva däcket syns. I det läget mäter du sedan c/c-måtten mellan stötdämparens bägge fästbultar. Det måttet bör vara rätt mått för korrekta stötdämpare.

Uppdatering: Det verkar som att det finns två längder på stötdämparna till Combinetten: 260 eller 290 mm.

Jim Lundberg

Rulla till toppen