Kan man ersätta SAE 80 med SAE 50?

Transmissionsoljor (växellådsoljor) och motoroljor specificeras olika när det gäller viskositeten. I tabellen ser man att exempelvis en SAE 80 växellådsolja har aningen lägre viskositet än en SAE 30 motorolja. Det är därför man för det mesta kan ersätta SAE 80-oljan med gräsklipparolja med viskositeten SAE 30.

Fråga: I Stora tvåtaktsboken, del 2, står att Victoria EM50 ska ha SAE 80-olja i växellådan. Går det lika bra med Biltemas Classic SAE 50? Och samma till Husqvarna 120cc? Biltema har även Classic SAE 90.

Thomas Persson

Svar: Man benämner viskositeten (SAE-talet) olika för motor- och växellådsoljor. Detta har man gjort för att folk inte av misstag ska hälla växellådsolja i en fyrtaktsmotor vilket kan gå illa.

Motorolja benämns från SAE 0 (noll) till SAE 70. Allt över SAE 70 är växellådsolja och då börjar man om från början med viskositeten, se diagram ovan. Om Victoriamotorn ska ha SAE 80-olja så är det således en växellådsolja och om Husqvarnan ska ha SAE 50-olja så är detta en motorolja.

Om vi börjar med Victorian så motsvarar en växellådsolja med viskositeten SAE 80 en motorolja med viskositeten SAE 20 till SAE 30. En SAE 50-olja är då tjockare än vad det var tänkt då den skulle motsvara en växellådsolja med viskositeten SAE 90. Nu tror jag inte det blir några problem om du vill köpa en enda olja, SAE 50, och använda den till bägge motorerna.

Husqvarnan får då den rekommenderade viskositeten, medan Victorian får en för tjock olja, men det som brukar hända om man har en för tjock olja i en mopedmotor är att kopplingen kan tjuvdra vilket kan ge lite mer högljudda växlingar samt svårigheter med att hitta friläget när mopeden står still med motorn igång. Men kör du Victorian vintertid skulle jag rekommendera SAE 80 växellådsolja eller SAE 30 motorolja. Där tror jag SAE 50 kan ge än värre problem med frikopplingen.

Jim Lundberg

Läs mer om olja här:

Rulla till toppen