Fråga: Hej, jag vet att det tidigare har funderats på en lättare utbildning för att få köra upp till 125cc körkort om man redan har B körkort.
Vad hände?
Kenth
Svar: Det stämmer att denna möjlighet finns redan i EU:s körkortsdirektiv och det har kommit i flera motioner om detta som inte bifallits.
Vi har pratat med Transportstyrelsen som svarar att någon lättare utbildning inte diskuteras i nuläget och kommenterar frågan så här:
De allra flesta länderna, liksom vi på Transportstyrelsen, är överens om att det krävs särskild kompetens för att köra tvåhjuliga fordon (därav särskilda mc behörigheter utöver bilkörkort). Traditionellt sett så brukar vi i Sverige välja provmodellen för att utfärda körkort. Det vill säga att man får bevisa sin kompetens genom förarprov.
Så långt Transportstyrelsen. Med andra ord ingen lättare utbildning för 125cc-körkort är planerad.
Robert Gustavsson




