Fråga: Hej. Har en Fram King med Victoriamotor, MS 51. Har fått ett problem, moppen välte åt höger och slog förmodligen i höger trampa och efter det så går det inte att trampstarta den.
Den går som den ska om man puttar igång den men det känns som om något slirar när man ska trampa igång den.
Problemet visar sig även när man vill bromsa och trampar bakåt vilket inte går ”slirar” även då. Har sett att trampaxeln flyttar sig i sidled när man vill bromsa!
Har skruvat ner hela motorn men hittar inget uppenbart konstigt, så vill gärna ha era synpunkter och tips på vad jag ska kolla.
Mvh Micke
Svar: På trampaxeln sitter en medbringare (se bilden ovan) som har tänder på båda sidor. Runt medbringaren sitter en omegaformad fjäder som har till uppgift att bromsa medbringarens rotation så att den rör sig i sidled på den spiral som finns på trampaxeln när denna roterar.
När man trampar igång motorn rör sig medbringaren åt vänster och när man bromsar rör sig medbringaren till höger. Kolla noga på samtliga delar löper lätt och att vänstra blockhalvan inte är skadad av trampaxeln efter fallet. Denna axel ska inte kunna röra sig mer än några tiondels millimeter axiellt. Rör den sig mer har något satt sig eller skadats inne i motorn.
Jim Lundberg




