Fråga: Hej Classic motor. Jag har en Volvo 740 från 1988 med 185/65×15” däck. Min fråga är hur högt däcktrycket ska vara? På bilens klistermärke för däcktryck står det 1,9 kilo fram och 2,1 kilo bak.
Men däckverkstaden där jag köpte däcken säger 2,5 kilo fram och 2,6 kilo bak. Om man har last eller släp, eller om det hade varit en kombi skulle det vara 2,7 kilo bak. Jag frågade då även om mina bröders bilar och fick som svar att en Opel Kadett 1969 med 13”-fälgar ska ha 2,3 kilo, och till en VW Golf 1994 med 14” fälgar sa de 2,4 kilo.
Och då förstår jag varför dom svarade 2,5 kilo till mina 15”. Men känns som det är lite högt. Det skulle vara skoj att veta vad man ska gå efter. För övrigt – tack för bra tidning!
Tias
Svar: Kul att du gillar vår tidning och att du skickar frågor till oss på hemsidan.
Volvos rekommendation var korrekt 1988 och med originaldäck, men däcken har utvecklats och med det har även det rekommenderade lufttrycket i däcken gjort.
Mitt råd är att om du litar på däckverkstaden kan du även lita på deras rekommendation.
Lycka till
Robert Gustavsson




