Läckande förgasare på Yamaha Virago

Fråga: Jag har en Yamaha Virago 535, årsmodell 2001, som har krånglat med förgasarna. Efter att ha rengjort dem och bytt luftfilter så startar den och går jämnt och fint. Inga avgassmällar och svarar bra på gasen. Dock läcker det bensin från den ena förgasaren.

Förgasarna är snedställda 90 grader på denna motorn och luftfiltret sitter ovanför förgasarna. Bensinen ser ut att komma ut från gummidamasken som sitter mellan förgasaren och luftfiltret. Hur kommer bensinen upp till luftinsuget, och vad kan man göra för att fixa detta?

Jag har kollat flottör och flottörnål och tror inte flottören flödar över (men är givetvis inte 100 % säker). Den andra förgasaren läcker inte.

Tacksam för hjälp.

Martin

Svar: Jag har tyvärr inte skruvat med dessa förgasare (Kehin?) och kan bara komma med lite allmänna synpunkter.

Om det finns chokespjäll (inte bara tillskottsbränsle vid kallstart) – kan det vara så att chokespjället inte öppnar helt på den läckande förgasaren så att det bildas ett undertryck som drar upp stora mängder bensin till blandningskammaren?

Du kan ju testa med att skifta flottörer och flottörnålar mellan förgasarna och se om felet följer med eller stannar kvar.

Vissa förgasare har ingen choke utan bara en tillskottsventil som öppnas vid kallstart. Denna ventil har en gummitätning som ska stänga tillförseln efter en ”chokning”. Om denna gummitätning är defekt kan det släppas på större mängder bensin när man kör trots att man stängt ”choken” (kallstarten).

Jag har spanat runt lite och det ser ut som att förgasarna till Viragon är av typen CV (Constant Vacuum) liknande SU- och Strombergförgasare.  Kan det vara ett trasigt membran på den förgasare som läcker bensin? Eller kanske en kärvande trottel?

Någon som kan mer om dessa förgasare? Lämna gärna en kommentar i fältet nedan.

Jim Lundberg

Läs mer om Yamahaförgasare här:

Rulla till toppen