Slammer i motorn på tvåväxlad Husqvarna Novolette

Fråga: Hej. Jag har en tvåväxlad Husqvarna Novolette som ger mig huvudbry… Den skramlar i motorn när den blir varm och belastas. Tyvärr är det svårt att beskriva ljudet, men slammer är nog bäst 🙂

Jag har öppnat motorn ett otal gånger och letat glapp, mätt och shimsat och till och med bytt motorblock och växelmekanism (samma vevaxel och stake dock). Men, nej. Samma slammer 🙁

Till saken hör att jag har kört en annan tvåväxlad Novolette i flera år, och den slamrar också, fast kanske liite mindre. Dreven i växellådan är snedskurna, och jag funderar på om det är något sådant som orsakar ljudet?

Ännu hellre, finns det några läsare som upplever samma från sina tvåväxlade Novoletter?

PS, ingen av de enväxlade Novoletter jag har ger ifrån sig sådant slammer, därför misstänker jag växellådsprylarna.

/Bifuel

Svar: Jag får gissa lite här, men en anledning kan vara just de snedskurna dreven. Fördelen med dessa är att de går tystare då kuggarna avlöser varandra så att övergången från en kugg till en annan blir jämnare och därmed tystare. På detta vis slipper man det vinande ljudet som man ofta hör från rakskurna drev. Ett klassiskt exempel är hur det låter från växellådan i en bil när man backar. Backväxeln har ofta rakskurna drev.

Nackdelen med snedskurna drev är att det uppstår en sidokraft (axiell) som då vill knuffa de inkopplade dreven åt varsitt håll i sidled räknat. Denna kraft byter dessutom riktning beroende på vilket av dreven som är drivande eller drivet. Har man ett stort axialspel på någon av axlarna i sin moped kommer denna axel att pressas åt ena hållet vid gaspådrag och åt andra hållet när man motorbromsar. Resultatet blir ett dunkande/slamrande ljud när axeln far fram och tillbaka.

Jag har inga exakta uppgifter på hur stora axialspelen får vara på denna Husqvarnamotor, men generellt brukar man shimsa ner spelrummen till 0,10 till 0,20 mm på mopedmotorer.

Har vi någon Novoletteägare som kan svara bättre på frågan om slamret? Lämna gärna en kommentar i fältet nedan.

Jim Lundberg

Läs mer om mekaniska oljud här:

Rulla till toppen