Fråga: Vad innebär det när originalpapperna på ett fordon, i mitt fall en Monark 98cc från 1938, är stämplade med texten Nedskrotad.
Jag har aldrig sett detta förut. Går det att registreringsbesikta motorcykeln ändå och vad kostar det ungefär?
Jonny
Svar: Jag ser att din motorcykel blev nedskrotad 1965. Gissningsvis är det nedskrotat efter en muntlig begäran från den som då var registrerad ägare.
Stämpeln innebär inte per automatik att den i verkligheten blev nedskrotad efter konstens alla reglar och generellt vill jag påstå att det bör gå att göra en ursprungskontroll på denna och därefter registreringsbesikta samt kontrollbesikta den. En ursprungskontroll kostar i dagsläget 1 240 kronor och räkna med ytterligare omkring 3 000 – 4 000 för registreringsbesiktningen beroende på besiktningsföretag, samt ytterligare en summa för kontrollbesiktningen.
Lite tips: läs om ursprungskontroll och vad som behövs på länken nedan eller kontakta Transportstyrelsen direkt.
Lycka till
Robert Gustavsson
Länk: Ursprungskontroll om fordonet tidigare har varit registrerat i Sverige




